środa, 24 marca 2021

Street art w Exeter - Inspirujące murale w tym mieście

Exeter

Exeter to miasto, znajdujące się w Hrabstwie Devon. Miałam okazję w nim mieszkać i poznawać różne ciekawe miejsca. Dziś zabiorę was do malowniczej części tego miasta, gdzie królują piękne murale.


Na początku, gdy przeprowadziłam się do Exeter, miasto to, nie zrobiło na mnie jakiegoś szczególnego wrażenia. Dopiero po jakimś czasie, gdy zaczęłam bardziej je zwiedzać, poznałam wiele fajnych miejsc. Najpopularniejszym dziełem, jest Romańsko - gotycka, katedra Świętego Piotra, położona w samym sercu miasta. Jeśli lubicie stare, historyczne budynki, to polecam odwiedzić to miejsce. Na temat Katedry możecie poczytać w tym wpisie.Oprócz starych budynków, lubię oglądać różnego rodzaju graffiti. W każdym nowym miejscu, w którym mam okazję być, podziwiam tego typu malowidła. Niektóre z nich są po prostu niesamowite. A miasto Exeter jest tego dobrym przykładem. Jeśli będziecie mieli okazję tutaj być, to polecam przejść się w okolicach jeziora. Niedaleko znajduje się przejście podziemne, gdzie widnieją ciekawe graffiti. Są w nich zawarte motywy z bajek czy zwierząt, różne postacie i fajnie utworzone napisy. Myślę, że takie kolorowe przejście, jest bardziej pozytywne niż szare puste czy pobrudzone ściany. Zwłasza, jak widać w tym duży potencjał i talent. Wiele z nich, niesie za sobą jakiś przekaz. Prawdziwy Street art wpływa na emocje, czasem szokuje, inspiruje, pomaga rozmyślać.

Bardzo popularnym artystą w tej dziedzinie, jest Banksy. Jego dzieła są znane w całej Anglii. Najbardziej podoba mi mural Banksy'ego, w którym widnieje flaga Unii Europejskiej. Obok flagi stoi pracownik, który skuwa młotem jedną z gwiazd. W efekcie zaczyna rozpadać się na kawałki. Uszkodzenia rozprzestrzeniają się po całej powierzchni flagi. To dzieło przedstawia oderwanie się Wielkiej Brytanii z kręgów Unii Europejskiej. A dla ciekawostki dodam, że znajduje się na trasie prowadzącej do kanału La Manche. To główny punkt podróżniczy, gdzie udają się ludzie z różnych krajów. Więc każdy kto chce wybrać się na prom do Francji, z pewnością ten mural zobaczy. Czy to przypadek, że w tym miejscu zostało umiejscowione to dzieło? Nie sądzę. Tu mamy przykład, że wielu artystów ma świadomy przekaz i jest to coś więcej, niż tylko mural.


BanksyExeter pod tym względem bardzo mi się podoba. Gdy widzę takie graffiti, mogę się na chwilę zatrzymać i rozmyśleć nad tym, co na nich widnieje. Sami zobaczcie niektóre z takich dzieł. Zrobiłam dość sporo zdjęć, więc jest co przeglądać.

Ten poniższy mural najbardziej mi się podoba. Kojarzy mi się z dawnymi epokami i Religią. Zdecydowanie pobudza wyobraźnie. Pozwala przenieść się gdzieś w dal i odpłynąć myślami daleko przed siebie.exeter

devon


Tutaj mamy kolejny ciekawy mural. Zobaczyłam go w sumie przypadkiem jak szukałam jakiegoś sklepu, daleko od centrum miasta.Jak Wam się podobają takie artystyczne murale? Jestem ciekawa co o nich myślicie.

4 komentarze:

 1. Ale śliczne, niektórzy mają wielki talent. pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie graffiti, które ma sens i wizualnie przyciąga oko jest samym plusem. Jeśli jeszcze pasuje do otoczenia, jest narysowane z talentem i ma przesłanie to tylko podziwiać :) Serdeczności dla Ciebie 🌺

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli ma ciekawy przekaz i fajnie wygląda, to całkiem ciekawa rzecz.
   Miłego weekendu :)

   Usuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz na blogu. Proszę nie zostawiać na moim blogu reklam ani żadnych linków. W przeciwnym razie, Twój komentarz trafi do spamu!

Wypowiadając się na blogu, wyrażasz zgodę, na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © PIELĘGNACYJNY ZAKĄTEK , Blogger