niedziela, 28 czerwca 2020

SŁYNNE ZABYTKI HRABSTWA DEVON - ROMAŃSKO - GOTYCKA KATEDRA W EXETERCharakterystyczny wygląd Katedry w Exeter sprawia, że nie sposób przejść obok niej obojętnie. Piękne miejsce kultu i modlitwy, zawierające liczne witraże, rzeźby oraz najdłuższy nieprzerwany gotycki sufit na świecie. Każdego roku przyciąga całą masę turystów. To miejsce, kojarzące się z ciekawymi zagadnieniami historycznymi, które warto poznawać i odkrywać na nowo.


Tak się złożyło, że wpisu dokonuję będąc w Polsce. Przyjechałam tu na jakiś czas, bo już prawie rok nie byłam we wschodniej części Europy. Teraz próbuję przypomnieć sobie, jak się mieszka w tym kraju. Przyznam, że za każdym razem jak tutaj jestem, nie mogę przywyknąć do otoczenia. Przyzwyczajenie do życia poza granicami kraju, jednak bierze górę...KATEDRA W EXETERKatedra w Exeter, znajduje się w południowo - zachodniej części Anglii, w Hrabstwie Devon. Miasteczko położone jest w pobliżu kanału La Manche nad piękną rzeką Exe, którą miałam okazję bardzo często odwiedzać. Osobny wpis, gdzie widnieją zdjęcia z Exeter, możecie zobaczyć w tym poście.

Romańsko - gotycka, katedra Świętego Piotra, położona w samym sercu miasta, jest jego najważniejszym zabytkiem. Dlatego stanowi główną atrakcję w turystyce. Katedra otoczona jest zielonymi terenami i dużym placem, który jest popularnym miejscem spotkań, z którego korzystają okoliczni mieszkańcy. Fajne jest to, że można sobie usiąść, zrelaksować i jednocześnie podziwiać tak piękne średniowieczne budownictwo:)

Budowę katedry rozpoczęli Normanowie w 1114 roku. Katedra zawiera spektakularną gotycką architekturę, piękne rzeźby, dużą ilość grobowców i pomników, ozdobne kaplice i średniowieczne witraże. Najstarszymi częściami Katedry, są dwie wieże - północna i południowa. Obie z nich posiadają dzwony. Na północnej wieży znajduje się jeden Piotr, a na południowej można dostrzec ich czternaście. Od frontu Zachodniego widnieją postacie z XIV wieku. W zachodnim froncie Katedry w Exeter, dominuje zdobiony gotycki ekran z obrazami, który powstawał w latach 40. XIX wieku i został ukończony około sto lat później. W jego skład wchodzą rzeźby: władców Alfreda, Canute, Athelstand, Willliama Zdobywcę i Ryszarda II.Wejście do Katedry, prowadzi przez lewe drzwi na froncie zachodnim. W środku niesamowite wrażenie robi widok Wielkiego Wschodniego Okna, które jest wykonane z witraży z XIV wieku. Z kolei najniższa część Wielkiego Zachodniego okna, zasłonięta jest ekranem, a wszystkie zawierają witraże wiktoriańskie. Będąc w środku Katedry, bardzo spodobał mi się sklepiony, najdłuższy i nieprzerwany gotycki sufit na świecie, ciągnący się na długości aż 90 metrów (300 stóp). Widnieją na nim bogato pomalowane bossy, zwierzęta, ludzie, rośliny i herby. Wzdłuż nawy znajduje się Galeria Minsteli z XIV wieku, balkon z rzędem 12 rzeźbionych drewnianych aniołów, trzymających instrumenty muzyczne. Chrzcielnica z XVI wieku, ambona i rondele.
Ważną część Katedry, stanowi XIV-wieczny Zegar Astronomiczny, zbudowany około 1484 r.
Będąc w katedrze, warto również zwrócić uwagę na liczne rzeźby, posągi, chór, tron biskupi oraz średniowieczne grobowce.

STATUA RICHARDA HOOKERA 

Statua Richarda Hookera, znajduje się tuż przy Katedrze w Exeter. Hooker był wybitnym teologiem z XVI wieku, urodzonym w Heavitree w Exeter. Statua pochodzi z 1907 roku i jest wyrzeźbiona z białego marmuru "Pentilicon" z Grecji. Artystą był Alfred Drury RA. (RA z 1913 r.) Przyznam, że bardzo lubię zwiedzać takie miejsca kultu jak Katedra w Exeter. Dzięki temu, można dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat jej istnienia i dodatkowo obejrzeć piękne zabytki z różnych epok. Zwiedzanie wnętrza Katedry jest płatne 7,5 funta. Dzieci mają wejście darmowe. Wtedy istnieje możliwość zwiedzania Katedry wraz z przewodnikiem.
Warto również zaznaczyć, że od czasu do czasu, wstęp jest wolny od jakichkolwiek opłat. Tak było przykładowo przez cały miesiąc grudzień. Wówczas miałam okazję bardzo często zwiedzać to miejsce.Przebywając w Hrabstwie Devon, muszę stwierdzić, że Katedra w Exeter, jest jedną z najciekawszych atrakcji tego obszaru. Jeśli tylko będziecie mieli okazję być w tych rejonach, to zdecydowanie warto tam również zajrzeć.

34 komentarze:

 1. Nigdy tam nie byłam ale prezentuje się niesamowicie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Faktycznie wspaniały zabytek, ogrom historii i ciekawy wpis 🙂 Chętnie bym zwiedziła, ale jednak mieszkać wolę w Polsce (choć nie jest to kraj idealny) . . Pozdrawiam Cię serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Прекрасен блог. Посакувам и јас да ги видам овие места.

  OdpowiedzUsuń
 4. Katedra jest przepiękna. Uwielbiam takie sklepienia.

  OdpowiedzUsuń
 5. I am pleased that you like the Cathedral. I greet you :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale piękna. Chętnie zobaczyłabym ją ma żywo :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam tego typu budowle! Zachwyca mnie ta architektura. Katedra wygląda imponująco

  OdpowiedzUsuń
 8. Wygląda pięknie, tak poczciwie. O ile można tak określić budynek :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Fascynuje mnie taka architektura i sama bardzo chętnie wybrałabym się na zwiedzanie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Człowiek spojrzy na zdjęcie i już wie że to Anglia, takie to charakterystyczne zabytki oni mają...

  OdpowiedzUsuń
 11. Dobrze, że co jakiś czas wstęp jest darmowy. Warto wtedy odwiedzić tę katedrę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Przepiękna architektura, aż zapiera dech swoją dostojnością i zdobieniami

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie miałam okazji widzieć jej osobiście a wygląda pięknie

  OdpowiedzUsuń
 14. My obecnie skupiamy się na naszym kraju, ale może w przyszłości uda się i dalej pojechać 🙂

  OdpowiedzUsuń
 15. Taka architektura robi wrażenie, nie wiem czy uda mi się być w tamtych rejonach, ale jeżeli tak - to ją obejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 16. ale tam jeste pięknie! z wielką chęcią bym się tam wybrała i zwiedziła

  OdpowiedzUsuń
 17. Widoki bardzo hmm... dostojne :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Jak człowiek pomyśli,że to tyle lat temu rozpoczęto budowę,
  wieki całe...
  krystynab.

  OdpowiedzUsuń
 19. Prezentuje się rzeczywiście pięknie :) Może będzie okazja w najbliższym czasie, by tak pojechać.

  OdpowiedzUsuń
 20. to takie baaaardzo angielskie ;-). Z chęcią zobaczyła bym na żywo, mają bardzo fajny klimat

  OdpowiedzUsuń
 21. Niezwykle monumentalna budowla :).

  OdpowiedzUsuń
 22. Katedra piękna. Zdjęcia wyszły przepiękne :-)

  OdpowiedzUsuń
 23. Piękny zabytek, świetne zdjęcia. Aż chce się pojechać i zobaczyć na własne oczy.

  OdpowiedzUsuń
 24. Przepiękna i duża katedra. Wspaniałe witraże! Kiedyś odwiedzę :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Patrząc na takie zabytki natychmiast przenoszę się mentalnie w dawne czasy starając się wyobrazić sobie, jak by wyglądało moje życie za czasów ich świetności. :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Katedra jest przepiękna. Idealnie wpisuje się w surowy klimat Anglii. Bardzo podoba mi się ten kraj. Piękna fotorelacja. :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz na blogu. Proszę nie zostawiać na moim blogu reklam ani żadnych linków. W przeciwnym razie, Twój komentarz trafi do spamu!

Wypowiadając się na blogu, wyrażasz zgodę, na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © PIELĘGNACYJNY ZAKĄTEK , Blogger