niedziela, 26 stycznia 2020

JAK CZŁOWIEK NISZCZY PLANETĘ?


Ostatnie wydarzenia, które mają miejsce w Australii, zmusiły mnie do dużych przemyśleń. Występujące tam obszerne pożary, a teraz nawet powodzie sprawiają, że nie można przejść obok tego obojętnie. Wiele zwierząt straciło życie, a niektóre gatunki są zagrożone wyginięciem! Przykre jest to, że najbardziej do niszczenia środowiska, przyczyniają się ludzie. Klimat zmienia się w zaskakująco szybkim tempie. Z roku na rok jest coraz goręcej. Występują susze, gwałtowne trzęsienia ziemi i burze. Świat zmierza w złym kierunku i już najwyższa pora, by zadbać o naszą planetę!Każdy musi sobie uświadomić, że człowiek jest jedyną istotą na ziemi, która ma znaczny wpływ na niszczenie planety. Rozwinięcie się techniki i postęp cywilizacyjny, nie jest wcale dla nas dobrym rozwiązaniem. Zanieczyszczone powietrze, spaliny, smog czy tysiące odpadów śmieci, to część elementów, która negatywnie wpływa na środowisko.JAK CZŁOWIEK NISZCZY PLANETĘ?


Nadmierna produkcja śmierci/brak segregacji odpadów

Z roku na rok, ludzie gromadzą coraz więcej odpadów. Głównym winowajcą są, wszystkie produkty, które są jednorazowego użytku. W tym produkty plastitowe: kubki, słomki, sztućce czy reklamówki! Produkty te, nie są w stanie się rozłożyć. Proces ten, może potrwać nawet 400 lat! Śmieci, które nie są odpowiednio zabezpieczone, trafiają do gleby, przy czym mocno ją zatruwają. Następnie rozprzestrzeniają się po morzach i oceanach! One z kolei ranią zwierzęta, uniemożliwiając im prawidłowy rozwój. Bardzo często zatrzymują się w ich żołądku, a zwierzęta nie są w stanie ich stawić. Przez to bardzo cierpią. 


Zdarzają się też sytuacje, w których te bezbronne istoty, zaplątują się w odpadki plastikowe czy nawet sieci rybackie i nie mogą się z nich wydostać. Naprawdę warto się zastanowić, zanim sięgniemy po plastikową reklamówkę. Trzeba też zwrócić uwagę, gdzie ją i inne śmieci potem wyrzucimy. Najlepiej używać wielorazowych torebek na zakupy i nosić je ze sobą. Istotną rolę odgrywa również segregacja śmieci.W lasach jest cała masa śmieci, która wraz z powiewem wiatru, rozprzestrzenia się w głąb lasów. A tam żyją zwierzęta! Nie niszczczmy ich przestrzeni do życia.


Wypalanie traw, liści i śmieci


Bardzo często, niedaleko domów jednorodzinnych, można zaobserwować, unoszący się w powietrzu dym. Ciężko wtedy złapać oddech, bo okolicę spowija gęsta chmura trującego dymu. Nie ma ku temu żadnych wątpliwości, że spalenie traw, gałęzi czy śmieci, przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. W ten sposób emitują się toksyczne i rakotwórcze substancje. To samo jest w przypadku spalania śmieci w piecach domowych. Szczególnie podczas palenia wszystkich tworzyw sztucznych, takich jaki buteleki plastikowe PET. Wówczas uwalniane jest do atmosfery wiele toksycznych substancji. Przez to trujemy nie tylko siebie, ale też innych ludzi, zwierzęta i rośliny!Uwalnianie zbyt dużej ilości dwutlenku węgla do atmosfery

Klimat zmienia się w ekspresowym tempie. Z roku na rok, lato jest bardziej upalne. Topnieją lodowce na Antarktydzie, płonęła Amazonia i Australia, wiele obszarów w Wenecji zostało podtopionych. A obecnie nawet rejony Australii borykają się z powodzią! Burze stają się bardziej intensywne i niebezpieczne. Trzęsienia ziemi zaczynają występować na terenach, w których dotychczas nie miały miejsca. Wszystkie te zmiany zachodzą niestety, na skutek działalności człowieka.
Bezpośrednią przyczyną drastycznego wzrostu temperatury, jest spalanie przez człowieka paliw kopalnych (ropy, węgla, gazu), które wykorzystywane są do energii elektrycznej, przemysłu czy transportu.

Czas najwyższy żeby zadbać o klimat. Warto ograniczyć jazdę samochodem. Naprawdę czasem lepiej wybrać jazdę na rowerze lub po prostu przejść się pieszo. Warto robić zakupy z rozsądkiem i kupować tylko to, co jest nam niezbędne. Jeśli nie potrzeba ci nowej pary spodni, to ich nie kupuj. Dobrze jest też korzystać z lumpeksów i wybierać ubrania z drugiej ręki. Za granicą, sklepy Second hand, są bardzo popularne i można w nich znaleźć całkiem fajne rzeczy.Zbyt wiele jest wycinanych lasów. W taki sposób, zabierane jest schronienie i dom dla zwierząt. Dodatkowo drzewa potrzebne są do regulacji klimatu poprzez pochłanianie CO2 z atmosfery. Zwierzęta gospodarskie powodują zbyt dużą produkcję metanu, która zachodzi podczas trawienia zwierząt. To ma znaczny wpływ na zmianę klimatu. Mimo, że może dla niektórych wydawać się to trudne, warto też zrezygnować z posiłków mięsnych lub chociaż je ograniczyć. Ja już dawno przeszłam na dietę wegetariańską i czuję się z tym znacznie lepiej.


Brak poszanowania zasobów wody

Mimo, że na niektórych miejscach na ziemi zaczyna brakować wody, ludzie w dalszym ciągu jej nie szanują. Wystarczy długotrwała susza i już można zaobserwować tego negatywne skutki. Podziemne źródła, nie są uzupełniane w takim tempie, by móc nadążyć za intensywnie rosnącym poborem wody. Warto to mieć na uwadze, gdyż woda jest niezbędna do życia. Bez niej świat nie będzie w stanie istnieć! Do codziennych czynności, nie trzeba lać wody strumieniami. Można zużywać taką ilość, jaka jest nam potrzebna. Warto też w miarę możliwości korzystać z deszczówki. To może znacznie uchronić, przed brakiem wody.W obecnych czasach, planeta jest bardzo zanieczyszczona. Głównym winowajcą jest niestety człowiek. Cierpi przez to również wiele gatunków zwierząt, które w rezultacie mogą bezpowrotnie zniknąć z naszej planety! Już najwyższa pora, aby w końcu otworzyć oczy i zacząć szanować to, czym nas obdarowała natura.

ZOBACZ TAKŻE:

Australia potrzebuje pomocy! Wiele poparzonych zwierząt cierpi. We wpisie znajdują się informacje, jak można wesprzeć ten potrzebujący kraj.

41 komentarzy:

 1. Niszczymy, choć naprawdę wielu z nas tego nie chce. Staram się dbać o środowisko, nie zaśmiecać, segregować, ubrania puszczać w obieg, zakręcać wodę, wyłączać światło itd. Ale to muszą zacząć robić wszyscy. A prawomocni, wielkie zakłady produkcyjne, wydobywcze podjąć decyzję co można zrobić odgórnie. Bez nich nie damy rady..

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja od dwóch lat żyje eco, z bólem serca patrzyłam na poparzone zwierzęta. Jesteśmy świadoma zagrożeń ale ja sama nie zabawie świata. Co robić?

  OdpowiedzUsuń
 3. I będzie jeszcze gorzej, jeśli się nie opamiętamy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gdyby każdy, choć w minimalnym stopniu - tak - na swoim podwórku coś zmienił na lepsze - już by wystarczyło

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, jakby każdy starał się dbać o środowisko.

   Usuń
 5. Straszne jest to co sie dzieje z nasza planeta. Doprowadza mnie do szału jak widzę jak ludzie wyrzucają śmieci przed siebie zamiast schować do kieszeni i wyrzucić do śmietnika ! A w powierzy ciagle smród :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ludzie nie patrzą gdzie wyrzucają śmieci, a potem to ląduje w oceanach i zwierzęta przez to cierpią.

   Usuń
 6. to jest straszne, że smai sobie to robimy... masakra.. i mi aż wstyd, ze sama za dużo nie robię w tym kierunku, żeby było lepiej...

  OdpowiedzUsuń
 7. Niby to wszystko takie oczywiste, a jednak wielu z nas w ogóle nie myśli o tym, co robi i jak szkodzi miejscu, w którym żyjemy i, w którym żyć mają kolejne pokolenia.

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety człowiek w tych czasach jest największym zagrożeniem.. :/

  OdpowiedzUsuń
 9. bardzo ważny temat! powinno się to nagłaśniać, choć nie wiem czy człowiek w końcu się opamięta

  OdpowiedzUsuń
 10. Poruszasz ważny temat, warto o tym mówić głośno! Staram się dbać o środowisko, ostatnio nawet ograniczyłam jazdę samochodem do minimum. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja jestem przerażona tym, ile sami w domu produkuje śmieci. Mój syn korzysta z pieluch jednorazowych dla dorosłych i ilość tego jest po prostu przerażająca. A jak dochodzą wszystkie opakowania z Gazik ów, opatrunku, cewników do odsysania, to są to niewyobrażalne ilości, których nie jestem w stanie wyeliminować.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dobrze, że piszesz o tym. Nieraz czytam właśnie takie tematy, jak świat będzie wyglądał za ileś tam lat i nie wygląda to dobrze. Nawet jak ktoś działa w pojedynkę, to przy całości tego wszystkiego to jak kropla w morzu.

  OdpowiedzUsuń
 13. to takie smutny, że my ludzie niszczymy taki piękny świat :/

  OdpowiedzUsuń
 14. Cieszę się, że poruszasz tak ważny, ale jakże przykry temat. Zastanawiam się, kiedy ludzie wreszcie zorientują się i zobaczą krzywdę, jaką światu wyrządzają :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto o tym mówić, zwłaszcza, że dużo o tym myślę. Losy Australii też mnie bardzo smucą:(

   Usuń
 15. Ja próbuję moich rodziców oduczyć używania foliówek/zrywek, ale idzie mi to opornie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciągle, wszędzie się o tym mówi, już od przedszkola, dzieci przypominają dorosłym, a i tak ciągle wszędzie widzę śmieci. Nie trzeba nie wiadomo jak radować planety ale czasem proste rzeczy mogą wiele zmienić, gdyby tylko każdy miał tę odrobinę świadomości.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja staram się żyć w stylu eco, ale mam jeszcze sporo do zrobienia w tym temacie. Jednak nie zwalniam tempa :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Dobrze, że coraz głośniej mówi się o tych sprawach. Już w swoim otoczeniu widzę, że ludzie chcą zmian, ale widać kiedyś byli mniej świadomi tak poważnego stanu. Czasami wydaje nam się, że drobne czyny niewiele znaczą w perspektywie całej planety, ale to nieprawda :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Na szczęście widzę, że chociaż młodsze pokolenie jest coraz bardziej uczone, że warto dbać o środowisko. Ale cóż z tego, skoro przykład nie idzie z góry?

  OdpowiedzUsuń
 20. Niestety, sporo Polaków działania ekologiczne ma za nic i nie rozumieją problemu :/

  OdpowiedzUsuń
 21. Smutny aczkolwiek potrzebny temat, mam wrażenie że coraz większa jest dzięki temu świadomość.

  OdpowiedzUsuń
 22. wiele się dowiedziałam i to jest naprawdę przerażające ;/

  OdpowiedzUsuń
 23. Niestety człowiek sam przyczynia się do niszczenia naszej pięknej ziemi, to przykre

  OdpowiedzUsuń
 24. Człowiek niszczy też sam siebie

  OdpowiedzUsuń
 25. W sumie mogę powiedzieć z duma ze moja rodzina jest już eko- plastiku od nas nie wywozi się praktycznie nic, produkujemy własny prąd i tym samym ogrzewamy cały dom, wodę bez potrzeby rozpalania w piecu:) cieszę się kiedy tata czyta ze nasza rodzina dzięki samym solarom zasadziła już 3500 drzew!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie, że Twoja rodzina jest tego świadoma i dba o środowisko. U mnie w domu też są solarny. Świetna sprawa i dodatkowo oszczędność prądu.

   Usuń
 26. Temat bardzo na czasie. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak niszczymy planetę. Mam jednak nadzieję, że świadomych ludzi w tym temacie będzie przybywać :)

  OdpowiedzUsuń
 27. To straszne ale niestety prawdziwe. To My, ludzie, robimy naszej planecie największa krzywdę. Przez nasze wygodnictwo i egoizm giną całe gatunki A Ziemia cierpi :(

  OdpowiedzUsuń
 28. Człowiek na ziemi jest niestety największym szkodnikiem:( A niby jesteśmy istotami rozumnymi:((

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie jest tak jak piszesz. Szkoda, że tyle ludzi, nie zdaje sobie sprawy z tego, co się dzieje z planetą:(

   Usuń
 29. Przerażające jest to jak człowiek, który dostał cały świat do swego panowania szybko ten świat doprowadził do stanu zniszczeń :( Smuci mnie to bardzo. I dopóki ludzie nie zrozumieją, że swoim złym postępowaniem niszczą naszą planetę dopóty wszystko będzie szło w bardzo złym a nawet katastrofalnym kierunku. Ja staram się dbać o środowisko, segreguję odpady, oszczędzam wodę, a jak widzę jakieś śmieci leżące poza śmietnikiem po prostu je sprzątam :) Musimy mówić o tym, pisać na swoich blogach, alarmować do ludzi by zmienili swoje postępowanie :) Super, że Ty taki wpis sporządziłaś :) To się szanuje :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Jestem przerażona tym,nie mogę pojąć jak cZŁOwiek mógł dopuścić się takiej "zbrodni" na naszej planecie.

  OdpowiedzUsuń
 31. Staram się starać, ale to zawsze jeszcze za mało.

  OdpowiedzUsuń
 32. Niestety człowiek to najgorszy wirus na tej planecie
  i być może natura sama to wyrówna...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz na blogu. Proszę nie zostawiać na moim blogu reklam ani żadnych linków. W przeciwnym razie, Twój komentarz trafi do spamu!

Wypowiadając się na blogu, wyrażasz zgodę, na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © PIELĘGNACYJNY ZAKĄTEK , Blogger