sobota, 6 lipca 2019

PORTOWE MIASTO DOVER - CO WARTO W NIM ZOBACZYĆ?


Dover to piękne miasto portowe, znajdujące się w południowo - wschodniej Anglii w hrabstwie Kent. Miasto położone jest przy Kanale La Manche, który oddziela zaledwie 34 kilometry Wielką Brytanię od Francji. Dlatego też nazywane jest Bramą Anglii. Dover jest głównym punktem poruszająch się osób za pomocą promów do Calais lub Dunkierki oraz w kierunku Wielkiej Brytanii.
Dover to miasto, w którym miałam okazję mieszkać. Spędziłam w nim aż dwa lata. Mimo tak długiego okresu, do dnia dzisiejszego, nadal mnie zachwyca. Teraz mieszkam w mieście obok i w dalszym ciągu, bardzo często do niego zaglądam. Odległość dzieląca Londyn i Dover, to zaledwie 125 km. Jeśli więc wyberacie się do stolicy Anglii bądź jakigoś innego miasta na Wyspach Brytyjskich, to koniecznie wygospodarujcie sobie czas, aby zwiedzić to miasto.

CO WARTO ZOBACZYĆ W DOVER?

PORT W DOVER

Dover znane jest jako miasto potrowe, dzięki któremu można dostać się do Calais lub  Dunkierki. Jest pierwszym punktem, z którego możemy wyruszyć do innych miast w Wielkiej Brytanii. Wielkie promy, morze, tysiące samochodów i cała masa ludzi - to wszystko można tu zaobserwować. Taki widok robi naprawdę bardzo pozytywne wrażenie. Poniżej na zdjęciach możecie zobaczyć, jak to dokładnie wygląda.

Eksport i import towarów z zagranicy, ciągle się rozwija, dlatego przez kanał La Manche przemierza również bardzo duża ilość samochodów ciężarowych. Wszystkie te pojazdy za pośrednictwem promów dostają się na drugą stronę morza. Najlepiej jest obserwować port z góry. Dlatego należy wejść na popularne w Dover białe klify, które znajdują się tuż przy porcie. Ja osobiście port znam na wylot. Promem pływałam już kilkanaście razy, również podczas dużych fal na morzu. Jest to naprawdę niezapomniane przeżycie. Jak wcześniej wspomniałam, obserwując port z góry, można wszystko dokładnie zobaczyć. Wierzcie mi, widok jest naprawdę imponujący. Ze szczytu białych klifów słychać też, komunikaty ogłaszane na promach w języku: niemieckim, francuskim i angielskim.                         BIAŁE KLIFY W DOVER - WHITE CLIFFS OF DOVER

Dużą atrakcją w Dover, są słynne nadmorskie urwiska skalne (White Cliffs). To właśnie dzięki nim, Anglia zawdzięcza swoją poetycką nazwę Albion, co oznacza biały. Niesamowite jest to, że białe klify, znajdują się tuż przy porcie. Dzięki temu, podróżując promem w kierunku Calais i Dunkierki bądź wybierając się do Wielkiej Brytanii, każdy będzie miał okazję zobaczyć te przepiękne urwiska skalne. Białe klify rozciągają się na przestrzeni 8 kilometrów i osiągają nawet 100 metrów wysokości! Jeśli występują dobre warunki pogodowe, to głównie na szczycie klifów, można wypatrzeć wybrzeże Francji. Jest to naprawdę niezapomniany widok:)


Jeśli wybieracie się na szczyt białych klifów, będziecie mogli zaobserwować po drodze tabliczki informacyjne, które ułatwią Wam porusznie się po urwiskach skalnych. Jeden ze szlaków turystycznych, prowadzi do klifu Szekspira (Shakespeare Cliff). Poruszając się po białych klifach, należy zachować szczególną ostrożność. ponieważ co jakiś czas się kruszą i rozpadają. Dlatego warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli wybieracie się z dziećmi!
Jeśli lubicie dalsze wędrówki, to spacer po białych klifach, jest zdecydowanie dla Was. To niezapomniany kontakt z przyrodą, piękne widoki i powiew morskiego klimatu. Trzeba to przeżyć osobiście :)
                                                ZAMEK W DOVER - DOVER CASTLE

Wśród słynnych białych klifów w Dover, tuż przy kanale La Manche, znajduje się cieszący się ogromną popularnością zamek. Dover Castle został wzniesiony w XΙΙ wieku, w czasie rządów Henryka II. Ta średniowieczna budowla, miała ogromne znaczenie w obronie kraju. Z tego powodu nazwano ją "kluczem do Anglii." Jest to największa twierdza w całej Wielkiej Brytanii. Zamek został ufortyfikowany w czasach epoki żelaza. Na wzgórzu Rzymianie wznieśli latarnię morską, która przetrwała do dnia dzisiejszego. Warto również wspomnić, o przylegającym do latarni Kościele św. Marii De Castro.

Piękne widoki na szczycie, każdego roku przyciągają mnóstwo turystów. Zamek jest dostępny do zwiedzania w całości. Dla osób, które lubią zagadnienia historyczne, wycieczka na zamek, będzie niezapomnianym przeżyciem. Dzięki temu, można zobaczyć jak ludzie żyli w tamtych czasach, jak wyglądały królewskie pomieszczenia np. kuchnia, sypialnia. czy jadalnia. Bardzo istotną rolę odgrywały, znajdujące się na terenie zamku sekretne tunele (Dover Castle's Secret Tunnels). Te miejsca, zaciekawią każdą osobę, którą interesują zagadnienia z czasów II wojny światowej. Podziemne tunele służyły jako schrony dla żołnierzy, były również punktem dowodzenia oraz niezbędnym do leczenia rannych szpitalem. Z tego miejsca kierowano akcję "Dynamo" - czyli udaną ewakuację Brytyjskiego Korpusu Ekspedycyjnego oraz części wojsk francuskich i belgijskich, przeprowadzoną z Dunkierki w 1940 roku.

W sekretnych tunelach, będzie można zobaczyć, bardzo ciekawe wystawy, umożliwiające poznanie, dawnych czasów wojennych. To prawdziwa podróż w przeszłość, dzięki której można poczuć atmosferę jaka wówczas panowała. Podczas zwiedzania tuneli, towarzyszyć Wam będą dobiegające z głośników głosy żołnierzy i pielęgniarek zatrudnionych w szpitalu. To wszystko wygląda tak realistycznie, że niektóre osoby, o słabych nerwach, może nawet ogarnąć strach.

Ceny biletów na Zamek w Dover:
Dorośli - 20.90 £
Dzieci (5-17 lat) - 12,50 £
Bilet rodzinny (2 dorosłych i do 3 dzieci) - 54,30 £

Wybierając się na spacer po zamku czy białych klifach, należy mieć na uwadze, by zabrać ze sobą wygodne obuwie. To może być kilkugodzinna wyprawa, dlatego warto zadbać o nasz komfort.

MORZE I PLAŻA

Jak przystało na morski klimat, nie może zabraknąć w nim również plaży. Jeśli tak jak ja lubicie spacerować lub po prostu posiedzieć sobie na plaży, to Dover jest idealnym miejscem. Szum morza, uderzający o skały dźwięk fal, niesamowity widok płynących statków i całkowity kontakt z naturą, jak ja to wielbiam :) Tutaj wszystko mamy na wyciągnięcie ręki. Możemy spacerować i podziwiać zarówno piękne morze, jak i obszerne białe klify.
POMNIKI

Bardzo blisko portu, naprzeciwko morza, znajdują się pomniki upamniętniające różne wydarzenia historyczne.


Charles Stewart Rolls
- Pomnik wybudowany ku pamięci pierwszego mężczyzny, który odbył lot nad kanałem La Manche, bez postoju w obie strony - 2 czerwca 1910 roku.


Pomnik upamniętniający ludzi, którzy pływali po morzu w celach handlowych, w czasie wojny w latach 1934 - 1945. Podczas tej podróży, co trzecia osoba ginęła i nie wracała.


Tablica honorująca mężczyzn z Królewskiej Norweskiej Marynarki Wojennej, służących w Dover pomiędzy 1940-1945.


Pomnik na cześć kapitana Matthew'a Weeb. Był pierwszą zarejestrowaną osobą, która przepłynęła wpław przez kanal La Manche, w mniej niż 22 godziny.


Pomnik powstał ku pamięci towarzyszy, którzy polegli w hinduskich kampaniach w latach 1857, 1858, 1859.
Ten pomnik został wzniesiony przez Królewski Batalion Strzelecki.


DZIEŁO BANKSY'EGO DOTYCZĄCE BREXITU


Będąc przy temacie miasta Dover, muszę również wspomnieć, o ciekawej artystycznej pracy, która została wykonana, na jednym z budynków, znajdującym się niedaleko portu. To właśnie tam, tajemniczy artysta - Banksy, na jednej ze ścian, wykonał pracę dotyczącą brexitu. Banksy to baczny obserwator oraz śmiały komentator światowych wydarzeń. Artysta doskonale wie, jak zwrócić na siebe uwagę i znakomicie mu się to udaje. W swoich pracach, ma na celu komentowanie rzeczywistości społeczno - gospodarczej. Nie bez powodu wybrał akurat nadmosrskie miasto Dover. Ulica, na której powstało dzieło, jest głównym punktem poruszających się osób, w kierunku Wielkiej Brytanii oraz Francji. Dlatego, każdy kto wybiera się na port, z pewnością zobaczy to dzieło.Na muralu Banksy'ego możemy dostrzec, ogromną flagę Unii Europejskiej. Obok niej stoi na szczycie drabiny pracownik, który młotem skuwa jedną z gwiazd. Następnie zaczyna się rozpadać na kawałki, a fragmenty spadają na ziemię. Jasno niebieskie tło zaczyna pękać, gdy uszkodzenia rozprzestrzeniają się na całej powierzchni flagi.
Polityczna forma artysty, ma na celu przedstawienie, oderwanie się Wielkiej Brytanii, z kręgów Unii Europejskiej.

Dzieło Banksy'ego od momentu pojawienia się na budynku, przyciąga znaczną ilość turystów. Całość na żywo wygląda naprawdę imponująco. Jeśli macie okazję być w Dover, to zdecydowanie warto obejrzeć też pracę tego artysty:)

DOVER - INNE CIEKAWE MIEJSCA

Dover nie jest dużym miastem, ale podoba mi się w nim to, że bardzo blisko siebie, jest dużo ciekawych miejsc do obejrzenia. Dzięki temu, praktycznie do każdego punktu, można dojść pieszo. Spacerując po mieście, można podziwiać między innymi: Kościół Św. Marii, angielskie budowle, ciekawe figurki oraz fantastyczne ogrody.


Niedaleko portu znajduje się słynny hotel Premier Inn oraz restauracja. Dlatego jeśli jesteście przejazdem i chcecie zostać na kilka dni, to łatwo znajdziecie nocleg. Ogólnie bardzo polecam wycieczkę do Dover. Jeśli tylko macie okazję być w tym mieście, to warto się zatrzymać i pozwiedzać te ciekawe miejsca:)


49 komentarzy:

 1. Alicja na Wyspie6 lipca 2019 15:29

  Bardzo przydatny tekst - Dover wciąż jeszcze przede mną :).

  OdpowiedzUsuń
 2. Z kulturą, Emmo!6 lipca 2019 18:15

  Wspaniały wpis, tyle tręsći1 Przecudowne zdjęcia, dzięki za udostępnienie. Zawsze mnie fascynowało Dover, jako miasto właściwie oddzielające Wielką Brytanię od kontynentu. Teraz jeszcze bardziej mnie tam ciągnie! Przepiękne białe klify, przepiękne morze - chciałabym tam być! Naprawdę jestem zachwycona tym wpisem!

  OdpowiedzUsuń
 3. Pilne jest Dover miałam okazje kilka razy być tam i wypływać promem ale na klifie niestety nie byłam ,napewno będzie celem mojej podróży !!!piekne zdjęcia !

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję :) Na białe klify zdecydowane warto się wybrać. Z góry widok jest niesamowity :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję. Jeśli tylko jest okazja, to warto się wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za tyle miłych słów :) Mi też te miejsca bardzo się podobają. Spędzony w nich czas, pomaga oderwać się od codzienności i skupić na pięknie, jakie nas otacza :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak kiedyś się tam wybiorę, będę wiedziała, które miejsca odwiedzić. Bardzo ładne zdjęcia i ciekawy wpis :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne zdjęcia, miasto też na takie wygląda, a te klify... budzą we mnie podróżnika! Gdybym mogła, od razu bym się tam udała, ale teraz pozostaje mi zapamiętać Twój wpis na przyszłość, bo do Anglii na pewno się w końcu wybiorę :). Bardzo lubię takie wpisy!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawe miasto:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Przepięknie tam jest! Chętnie bym się wybrała tam na wycieczkę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Klify, zamki.... to chciałabym zobaczyć - przyroda i historia w jednym :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Co prawda nie mieszkam nad morzem, ale jak mam okazję to lubię popatrzeć na statki w porcie.

  OdpowiedzUsuń
 13. czerwonafilizanka7 lipca 2019 14:00

  Piękne malownicze widoki, skoro warto sie tam zatrzymać to mam nadzieje że uda mi sie zobaczyć te miejsca osobiście.

  OdpowiedzUsuń
 14. Atrakcyjne wakacje7 lipca 2019 14:31

  Zamki bardzo lubimy zwiedzać więc być może się pojawimy 😄

  OdpowiedzUsuń
 15. We really enjoyed seeing Dover, it is such a pretty place. Your photographs are wonderful and I loved the white cliffs and the castle too!

  OdpowiedzUsuń
 16. Brian Terry Frum7 lipca 2019 14:43

  We really enjoyed seeing Dover, it is such a pretty place. Your photographs are wonderful and I loved the white cliffs and the castle too

  OdpowiedzUsuń
 17. Thank you for such a nice comment. I'm glad that you liked the entry. The view from the top of white cliffs is stunning :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Najlepiej jak jest kilka ciekawych miejsc w jednym punkcie. W dodatku ciekawostki historyczne.

  OdpowiedzUsuń
 19. Takie połączenie lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Te widoki z góry nad wodę, coś niesamowitego :) Statki też robią wrażenie. Cała fotorelacja zachęca by się tam wybrać i zwiedzić to wszystko samemu na żywo :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Ania Szkutkowska7 lipca 2019 21:22

  podróż czas zacząć .....

  OdpowiedzUsuń
 22. Małgorzata Hert7 lipca 2019 23:29

  Mam to szczęście mieszkać w miejscu, gdzie mamy morze i ocean, więc takie widoki podziwiam dość często :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Metropolia Książek8 lipca 2019 01:32

  Ale świetne miejsce i super zdjęcia! :D

  OdpowiedzUsuń
 24. Faktycznie, imponujące miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 25. Faktycznie, imponujące miejsce.

  OdpowiedzUsuń
 26. Białe klify są cudne!

  OdpowiedzUsuń
 27. Cieszę się, że zdjęcia się podobają. Na taką wyprawę warto się wybrać. Widoki z tego miejsca są fantastyczne:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 28. O kurde, te klify wygladaja bajecznie! Mam lekka chorobe morska, ale mysle ze dla takich widokow bym sie skusila na wycieczke promem 🙂 bylam raz w Anglii i mam nadzieje ze kiedys uda mi sie powtorzyc ten wyjazd 🙂

  OdpowiedzUsuń
 29. Wow konkretny ten port na statki. Robi wrażenie. Białe klify też cudne. W Anglii to byłam tylko w Londynie, ale może kiedyś uda mi się zobaczyć też inne rejony :)

  OdpowiedzUsuń
 30. Pięknie !!
  Chciałabym móc kiedyś wybrać się w taką podróż.

  OdpowiedzUsuń
 31. Ale ten port ogromny :D Klify robią wrażenie, chętnie bym je zobaczyła na własne oczy ;)

  OdpowiedzUsuń
 32. Jak tam pięknie :) Chciałabym kiedyś zobaczyć to wszystko na własne oczy :) Super, że wykonujesz wpisy o takich ciekawych miejscach :) PS. cudne masz włosy :)

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 33. Zołza z kitką.8 lipca 2019 19:30

  I ja płynęłam do Dover podczas mojej półrocznej wyprawy po Europie :)

  OdpowiedzUsuń
 34. Nigdy nie myślałam o odwiedzeniu tego miejsca. Myślę, że to takie niedocenione miasto. Piękne widoki <3 A te olbrzymie statki są w moim odczuciu takie majestatyczne. Uwielbiam oglądać statki w porcie. :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Monika Kilijańska9 lipca 2019 17:55

  Strasznie żałowałam będąc na promie, że nie mogę zobaczyć klifów z bliska. Były piękne!

  OdpowiedzUsuń
 36. Ale tam jest pięknie. Z chęcią bym się wybrała!♥

  OdpowiedzUsuń
 37. Ale świetnie miejsce i widoki. Chętnie bym się tam wybrała.

  OdpowiedzUsuń
 38. Białe klify są przepiękne, chciałabym się tam wybrać :)

  OdpowiedzUsuń
 39. Nigdy nie byłam w Anglii, ale jeśli będę mieć okazję może zwiedze to miejsce

  OdpowiedzUsuń
 40. piękne zdjęcia, a i miejsce bardzo fajne może kiedyś się uda odwiedzić!

  OdpowiedzUsuń
 41. Bardzo fajny post, bardzo zaciekawiłaś mnie miasteczkiem Dover i mam ochotę je zobaczyć.
  Bardzo podobają mi się zdjęcia, które wstawiłaś

  OdpowiedzUsuń
 42. Niby miasto portowe, a potrafi zaskoczyć swoją architekturą i zielonymi zakątkami. ;)

  OdpowiedzUsuń
 43. Szkoda, że w obecnej chwili nie mogę pozwolić sobie na taką wycieczkę. Dover wygląda naprawdę ładnie

  OdpowiedzUsuń
 44. Przepiękna fotorelacja ,wpis bardzo pomocny. Aż chciałoby się tam teleportować ;)

  OdpowiedzUsuń
 45. Uwielbiam to miasto właśnie za te klify! Coś cudownego 🥰 Nie sądziłam jednak, że można z nich za baczyć Francję 😁 To Musiał być fascynujące w czasach późnego średniowiecza, kiedy toczyły się walki pomiędzy tymi dwoma państwami (mój ulubiony okres historyczny obu państw).

  Dzięki za cudowne zdjęcia! Przypomniały mi czas, jaki dawno temu spędziłam w tym mieście (niestety późną jesienią, kiedy ładna pogoda widniała jedynie na podcztowkach).

  OdpowiedzUsuń
 46. Bardzo bogaty opis i na plus ze jest sporo zdjęć- pozwala to od razu zobrazować opisy i zachęcić do podróżowania. Nie myslalam, ze miasto portowe może posiadać jakaś turystyczna stronę a tu jednak :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz na blogu. Proszę nie zostawiać na moim blogu reklam ani żadnych linków. W przeciwnym razie, Twój komentarz trafi do spamu!

Wypowiadając się na blogu, wyrażasz zgodę, na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © PIELĘGNACYJNY ZAKĄTEK , Blogger