piątek, 28 czerwca 2019

JAK SKUTECZNIE ZNALEŹĆ PRACĘ W ANGLII PODCZAS SEZONU WAKACYJNEGO?


Sezon wakacyjny mamy w pełni rozpoczęty. Słoneczna pogoda i wysokie temperatury sprawiają, że łatwo można dostrzec, że lato w końcu na dobre zagościło. Dla większości z nas, jest to okres odpoczynku, natomiast spora część osób, okres wakacji uznaje jako świetną okazję na dodatkowy zarobek. Szczególnie młodzi ludzie po ukończeniu szkoły, decydują się na wyjazd do pracy za granicą. Często jako punkt docelowy wybierają Anglię. Jak zatem rynek pracy wygląda na Wyspach Brytyjskich? Jak skutecznie znaleźć pracę w sezonie wakacyjnym w Anglii?


CO JEST NIEZBĘDNE, ABY PODJĄĆ PRACĘ W ANGLII?

Dla wielu z nas, praca w Anglii może wydawać się dość trudna do zrealizowania. Szczególnie jeśli jest to nasz pierwszy wyjazd za granicę. Aby móc legalnie pracować w UK, trzeba spełnić kilka wymogów. Przede wszystkim należy posiadać: Paszport lub dowód osobisty, konto bankowe, brytyjski numer ubezpieczenia społecznego (National Insurance Number). Jeśli nie masz konta bankowego w Anglii oraz National Insurance Number, należy je wyrobić samodzielnie po przyjeździe do Wielkiej Brytanii lub za pomocą pracodawcy. Osoba zatrudniająca może zapytać Cię również o P 45 - czyli podsumowanie podatków uiszczonych przez poprzedniego pracodawcę. W takim przypadku wystarczy poinformować, że jest to Twoja pierwsza praca w UK, dlatego takiego dokumentu nie posiadasz. Należy pamiętać, że jako obywatele Unii Europejskiej, mamy pozwolenie na pracę w Wielkiej Brytanii. Z racji tego, nie jest wymagana wiza ani żadne inne dodatkowe dokumenty. Wielka Brytania należy jeszcze do Unii Europejskiej, więc nie musimy się obawiać o przyjazd do UK. Sytuacja jednak może ulec zmianie po Brexicie!CZY JEST NAM POTRZEBNE CV DO PRACY W UK?

Jeśli szukasz pracy w ogłoszeniach internetowych, to w wielu przypadkach niezbędne będzie wysłanie CV. Natomiast jeśli chcesz pracować na farmie lub na produkcji/ pakowalnii i wysyłasz zgłoszenie bezpośrednio do pracodawcy lub za pośrednictwem agencji, to CV w wielu przypadkach nie jest wymagane. Jedynie należy wypełnić aplikację, w której będzie trzeba umieścić następujące informacje: Imię, nazwisko, wiek, poprzednie stanowiska pracy, nazwę firmy, w której kiedyś pracowałeś, czy posiadasz prawo jazdy, ukończone kursy, itp.

Gdy CV jest jednak wymagane, aby podjąć pracę w UK, należy napisać je oczywiście w języku angielskim! Warto wiedzieć też, aby w treści CV nie dodawać zbędnych dodatków. W przeciwieństwie do Polski, w Wielkiej Brytanii dołączone zdjęcie do CV jest bardzo źle postrzegane. Dlatego nie należy w ogóle załączać do niego zdjęcia. Zbędne jest też dodawanie informacji o ukończonej szkole podstawowej czy gimnazjum. Pracodawcę takie informacje nie interesują. Liczą się konkrety. Gdzie pracowaliśmy, na jakim stanowisku oraz jaki był zakres naszych obowiązków.

JAKIE SĄ ZAROBKI W UK?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w UK jest dość zróżnicowane. Od 16 do 24 roku życia, stawki są inne. Po ukończeniu 25 roku życia mamy prawo do National Living Wage, obowiązującego aż do emerytury. National Living Wage - to obowiązkowa płaca minimalna, płacona pracownikom w wieku 25 lat i powyżej. Warto wiedzieć, że w kwietniu każdego roku rozpoczyna się nowy rok podatkowy. Pamiętaj, że każdy pracodawca ma obowiązek dostosować się do obecnych stawek i nie może płacić mniej! Informację na temat aktualnego minimalnego wynagrodzenia za pracę w UK, znajdziemy na stronie rządowej gov.uk

 W 2019 roku minimalne wynagrodzenie za godzinę pracy w UK wynosi:

16-17 lat - 4,35 £
18-20 lat - 6,15 £
21 - 24 lat - 7,70 £
25 lat i powyżej - 8,21 £

JAKĄ PRACĘ NAJŁATWIEJ ZNALEŹĆ W SEZONIE WAKACYJNYM W UK?

» Praca na farmach

Obecnie mamy sezon wakacyjny, więc ciepłe miesiące sprzyjają rozwoju rolnictwa. To z kolei, ma duży wpływ na znaczne zapotrzebowanie na praciwników farmowych. Zbiór owoców i warzyw jest często wybieranym zajęciem, szczególnie wśród młodych ludzi. W dużej mierze wynagrodzenie za taką pracę, jest naliczane według stawki akordowej. Prościej mówiąc: tyle ile zbierzesz owoców, taki masz zarobek. Od połowy maja jest sezon na zbiór owoców miękkich. Natomiast już w sierpniu rozpoczynają się prace na farmach przy jabłkach i gruszkach. Plusem takiej pracy, jest przeważnie zapewnione zakwaterowanie. Zazwyczaj w tzw. karawanach (większych przyczepach kempingowych). Pracodawca w takim miejscu ma obowiązek zapewnić dostęp do kuchni i łazienki. Praca na farmie jest zwykle 6 dni w tygodniu, często powyżej 8 godzin dziennie. Wszystko zależne jest również od warunków pogodowych.»  Praca w pakowalni/produkcji

Jeśli jednak nie chcesz pracować na zewnątrz i wolisz pracę pod dachem, można znaleźć dużo ofert pracy na tzw. Packhouse. Praca ta przeważnie polega na pakowaniu owoców i warzyw. Mogą to być również inne produkty. W takich miejscach, znajduje się linia produkcyjna, na której wyznaczone są sektory do sortowania bądź pakowania produktów.

»  Praca w magazynie

Praca na magazynie (Warehouse) polega na przygotowaniu towaru na zamówienie lub jego odbioru. Osoba zatrudniona będzie miała za zadanie, ustawić określoną liczbę towaru na paletach. Czasem będzie trzeba użyć wózka paletowego oraz wózka widłowego, choćby do rozładunku lub załadunku ciężarówek. Wówczas będzie trzeba mieć uprawnienia na prowadzenie takiego pojazdu tzw. (Forklift driver certificate).


»  Sprzątanie

Na stronach internetowych widnieje również dużo ofert pracy przy sprzątaniu sklepów, szpitali bądź prywatnych domów. Należy jednak mieć na uwadze, że mnóstwo ofert, jest w niepełnym wymiarze godzinowym - Part time job. Czyli jest to bardziej praca dodatkowa, która zapewnia około 20 godzin tygodniowo. Owszem, zdarzają się również miejsca, gwarantujące minimum 40 godzin pracy w ciągu tygodnia. Dlatego jeśli już znajdziesz ofertę pracy, która ci odpowiada, należy dokładnie przeczytać ogłoszenie, w którym zostało ono zamieszczone.


»  Praca w barze lub restauracji

Jeśli Twoją mocną stroną jest gotowanie lub po prostu dobrze się czujesz w kuchni, warto spróbować pracy w gastronomii. Dotyczy to zarówno pracy jako pomoc kuchenna, kelner/ka jak i przy typowym zmywaniu naczyń.W JAKI SPOSÓB ZNALEŹĆ PRACĘ W ANGLII?

Obecnie jest dużo ofert pracy przez internet. Popularne serwisy z ogłoszeniami znajdują się na: Indeed, Reed, JobsiteGumtree. Bardzo popularne są również polskie portale, w których są zawarte różne ogłoszenia, w tym oferty pracy w Wielkiej Brytanii. Plusem jest to, że są one w języku polskim. Jeśli angielski nie jest Twoją mocną stroną, warto zajrzeć na takie strony internetowe. Do takich portali możemy zaliczyć: Londynek. Emito, Polemi, Tablica.uk lub Sfera.

Najprostszym rozwiązaniem jest poproszenie jakiegoś znajomego, który przebywa w Anglii, aby zorientował się, w jakim miejscu jest zapotrzebowanie na nowych pracowników. Nawet na witrynach polskich sklepów w UK, czy polskich gazetach, jest dużo ofert pracy, również bez znajomości języka angielskiego! Jeśli jednak wolisz znaleźć pracę samodzielnie i nie znasz wystarczająco języka angielskiego, warto też popytać w polskim urzędzie pracy, jakie są aktualne oferty prac zagranicznych. Jest również wiele agencji, które zajmują się pośrednictwem pracy za granicą. Można też dołączyć się do różnych grup na facebooku, które udostępniają informację na temat pracy za granicą. Mimo wszystko, korzystając z takich grup należy być ostrożnym, bo czasem może ktoś oferować pracę, która nawet nie istnieje!CZY PRACA W ANGLII JEST CIĘŻKA?

Powiem szczerze, że pierwszy wyjazd jest chyba najtrudniejszy. Sam fakt, że nie jedziesz na wakacje, tylko do pracy powoduje, że odczuwasz strach. To jaką znajdziesz sobie pracę zależy od stopnia w jakim znasz język angielski, doświadczenia oraz Twojego zaangażowania. Oczywiście, to że spełnisz jeden z tych wymogów nie gwarantuje Ci, że łatwo znajdziesz dobrą pracę. Jeśli jednak ma to być jedynie praca sezonowa/ na okres wakacji, to tak jak wyżej wspomniałam, warto szukać pracy na farmach lub pakowalniach/ sortowniach produktów. W takich miejscach najskuteczniej można znalęźć pracę i często nie potrzeba znajomości języka angielskiego. Oczywiście lepiej jest rozumieć, co ktoś do nas mówi. Dlatego najlepiej jest jechać do UK z kimś, kto będzie w stanie się porozumiewać w języku angielskim i ewentualnie Ci pomoże się dogadać.

Należy mieć jednak na uwadze, że są to prace fizyczne i do łatwych nie należą. Trzeba być też przygotowanym na to, że w takich miejscach będzie dużo obcokrajowców. Raczej nie zobaczysz na farmach Brytyjczyka, chyba, że będzie to manager lub właściciel farmy. W chwilii obecnej przeważająca liczba osób pracujących w takich miejscach, pochodzi z Rumunii lub Bułgarii. Tak wiem, może być ciężko, bo to zmiany, nowy klimat, nowe miejsce, obcy ludzie, w ogóle wszystko jest inne niż w Polsce. Jednak myślę, że jeśli chcesz pojechać do pracy, aby sobie dorobić, żeby było Ci trochę łatwiej pod względem finansowym, to da się jakoś przetrwać, a nawet przywyknąć do otoczenia. Dzięki temu, możesz zarobić więcej pieniędzy, zdobyć doświadczenie i dodatkowo poznać nowy kraj. Mimo, że początki mogą być bardzo trudne uważam, że warto spróbować.


Zobacz także:
Mój kanał na YouTube 👇

47 komentarzy:

 1. Patrycja Czubak29 czerwca 2019 13:43

  Nie wiedziałam, że zarobki w Anglii są zróżnicowane z powodu wieku. Podziwiam osoby pracujące za granicą. Ja bym się nie odnalazła. Zawsze mi brakuje Polski.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedziałam, że tam zarobki są zależne od wieku, co moim zdaniem trochę jest nie fair.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo przydatny wpis, pokażę znajomym, którzy się tam właśnie wybierają

  OdpowiedzUsuń
 4. Zarobki są w UK zróżnicowane. Nie każdy potrafi odnaleźć się za granicą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety dla osób powniżej 25 roku życia, zarobki są niższe.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny wpis, na pewno przyda się wielu osobom

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie temat nie dotyczy, ale mam znajomych, którzy właśnie wybierają się do Anglii w poszukiwaniu pracy, więc podrzucę im Twój wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Temat mnie nie dotyczy, jednak mam znajomych, którzy w tym roku wybierają się do Anglii właśnie w poszukiwaniu pracy, więc chętnie podrzucę im Twój wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja w pewnym sensie będąc w Polsce też jestem na obczyźnie ponieważ pochodzę z Białorusi. Po upływie pond 10 lat mam swoje spostrzeżenia. Na początku jest cholernie ciężko, ale czas sporo daje. Teraz nie wyobrażam sobie stąd wyjechać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Balbym się lecieć do innego państwa. Chyba jeszcze nie jestem gotowy

  OdpowiedzUsuń
 11. Balbym się jechać do innego państwa. Chyba nie jestem na to gotowy

  OdpowiedzUsuń
 12. Fajnie coś takiego poznać i poczytać jak to jest. Praca za granicą jest ciężka, a niektórym się wydaje, ze tak łatwo i lekko jest za granicą.

  OdpowiedzUsuń
 13. Tak, wiele osób myśli, że pracując w Uk, można czuć się jak na wakacjach. Niestety jest to błędne myślenie. Praca jest, ale dla wielu osób dość ciężka.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie każdy ma odwagę i chęci wyjechać za granicę

  OdpowiedzUsuń
 15. czerwonafilizanka30 czerwca 2019 02:12

  Fajnie że podałaś konkretne stronki:) co do Cv to w wielu miejscach jest po prostu formularz w którym potencjalny pracownik jest pytany o różne rzeczy które interesują pracodawcę.

  OdpowiedzUsuń
 16. Uwielbiam Twoje posty, można dowiedzieć się tak wielu istotnych informacji.
  Nie wiedziałam, że dołączone zdjęcie w CV w Anglii jest źle postrzegane...
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 17. Chociaż ja nie wybieram się do pracy za granicę to ostatnio moja koleżanka coś o tym wspominała. Odeślę ją na Twojego bloga. Niech sobie poczyta i należycie się przygotuje :) Bardzo wartościowy wpis. Fajnie, że dzielisz się na swoim blogu takimi ciekawostkami i poradami dotyczącymi UK :)

  pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 18. Wybierając się do Uk, warto wiedzieć o takich sprawach. Sama jak pierwszy raz tu przyjechałam, to byłam bardzo zaskoczona tym, że jest zupełnie inaczej niż w Polsce. Jeśli Twoja koleżanka wybiera się za granicę, to powinna dobrze się przygotować do wyjazdu.

  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Miło słyszeć, że wpisy się podobają :)
  Tak, dołączone zdjęcie do CV w Uk jest zupełnie inaczej postrzegane niż w Polsce.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 20. To faktycznie jesteś na emigracji. Do Polski też przyjeźdźają ludzie z innych krajów. Początki są najtrudniejsze, ale z czasem można przywyknąć.

  OdpowiedzUsuń
 21. Warto wiedzieć, co na nas czeka po przyjeździe do innego kraju. Szczególnie jak jedziemy do pracy.

  OdpowiedzUsuń
 22. Z kulturą, Emmo!30 czerwca 2019 18:42

  Naprawdę dobry, rzetelny tekst, zgromadziłaś tyle rzeczowych informacji. Gdybym chciała jechać na wakacje do pracy w Anglii, po przeczytaniu tego tekstu wiedziałabym już, od czego zacząć i co mniej więcej robić.

  OdpowiedzUsuń
 23. Starałam się umieścić jak najwięcej informacji. Na podstwie własnego doświadczenia wiem, że te informacje są bardzo istotne dla każdego, kto wybiera się do pracy na Wyspach Brytyjskich.

  OdpowiedzUsuń
 24. Praktyczne rady, które mogą się przydać :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Wyjeżdżając za granicę do pracy, warto wiedzieć o takich sprawach.

  OdpowiedzUsuń
 26. No pewnie. Człowiek wie czego moze się spodziewać

  OdpowiedzUsuń
 27. Świetny post, przeczytałam go z miłą chęcią! Nie miałam pojęcia, że w Anglii minimalna stawka jest zależna od wieku :D

  OdpowiedzUsuń
 28. Krystyna Bożenna Borawska1 lipca 2019 10:29

  Od czegoś trzeba zacząć jak się jest młodym i zaczyna dopiero pracę,
  ale warto spróbować.

  OdpowiedzUsuń
 29. naszebabelkowo1 lipca 2019 11:34

  Kiedyś zastanawiałam się nad podjęciem takiej zagranicznej wakacyjnej pracy, potem zeszło to na dalszy plan. Może jeszcze kiedyś wrócę do tego, kiedy mój synek już trochę podrośnie :)

  OdpowiedzUsuń
 30. to tak jak wszędzie, wszystko zależy od sezonu ;-)

  OdpowiedzUsuń
 31. Ja nie wybieram się za granicę w celach zarobkowych i mam nadzieję, że nigdy nie będę musiała. Natomiast mam w rodzinie kogoś, kto myśli o wakacyjnym wyjeździe do Londynu w celach zarobkowych. Podeśle jej Twój wpis, na pewno wiele jej wyjaśni.

  OdpowiedzUsuń
 32. Bardzo fajny wpis, mieszkam od wielu lat w Londynie i wakacyjnej pracy w okół jest bardzo wiele. :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Dzięki, Aniu, Że swoje doświadczenie używasz dla przestrzegania młodych ludzi, emigrujących z Polski, nie znających zasad funkcjonowania w obcym kraju.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 34. Wielu ludzi wyjeżdźając do Uk nie jest dobrze przygotowanych na taką wyprawę. Dlatego warto wiedzieć, co może nas czekać jak już się zdecydujemy na pracę w Anglii.

  OdpowiedzUsuń
 35. Monika Kilijańska1 lipca 2019 16:30

  Ja jechałam swego czasu w ciemno i... nie miałam swojego CV. To był wielki, wielki błąd! Mi polecono jeszcze podawać zawsze angielski numer komórkowy, bo na polski nikt dzwonić nie chce. Nie wiem jak jest teraz.

  OdpowiedzUsuń
 36. moja koleżanka pojechała do pracy za granice, ale nie do Anglii już na drugi dzień dzwoniła do domu,że chce wracać, bo nie daje rady ;)

  OdpowiedzUsuń
 37. Świetne opracowanie, choć póki co nie rozglądam się za pracą za granicą nawet tą na wakacje. ;)

  OdpowiedzUsuń
 38. No tak czasem bywa. zdarza się, że ludzie rezygnują z wielu powodów.

  OdpowiedzUsuń
 39. Kilku znajomych jeździło do Anglii, ale częstrzy kierunek to jednak Holandia. Tak czy owak fajnie, że o tym napisałaś - zawsze się przyda. :)

  OdpowiedzUsuń
 40. Truskawki <3 Bardzo fajny wpis, może się wybiorę na drugi rok.

  OdpowiedzUsuń
 41. Wędrówki po kuchni5 września 2020 21:24

  Decydując się na pracę za granicą, warto znać język, bo bez tego ciężko

  OdpowiedzUsuń
 42. O proszę! Nie wybieramy się, ale wpis na pewno przyda się takim ludziom, którzy planują pracę zagranicą! 🙂 Tym bardziej, że niestety w sieci takich informacji wciąż brakuje!

  OdpowiedzUsuń
 43. bardzo przydatny wpis, wszystko jasno i dokładnie opisałaś!

  OdpowiedzUsuń
 44. Warto dodać, że stawka godzinowa „wiekówka” to można powiedzieć, ze wolna wola pracodawcy. Pracuje na farmie i mam £8,75 na Godzinę a mam 25 lat, kolega 18 lat i ma taka sama stawkę. Co do języka, warto znać, ja przyjechałem pół roku temu ze słabym angielskim ale teraz jest lepiej, trafiłem chyba na bardzo wyrozumiałych ludzi. Jeżeli ktoś chce poczuć swobodę finansowa to zdecydowanie polecam jeszcze UK przed brexitem, Ja jestem tu z 2 letnim dzieckiem i narzeczona i na prawdę da radę się utrzymać za wypłatę 1 osoby pracującej i jeszcze coś odłożyć :) pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy pozostawiony komentarz na blogu. Proszę nie zostawiać na moim blogu reklam ani żadnych linków. W przeciwnym razie, Twój komentarz trafi do spamu!

Wypowiadając się na blogu, wyrażasz zgodę, na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

Copyright © PIELĘGNACYJNY ZAKĄTEK , Blogger