Wiesiołek to pospolita roślina, która jest rozpowszechniona niemal na całym świecie. Rośnie na polach, łąkach i nieużytkach. W Polsce występuje kilkadziesiąt gatunków tej rośliny. Najpopularniejszym w naszym kraju, jest wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis). Jego lecznicze właściwości, wykorzystywane są już od dawna. Wiesiołek posiada barwne, zazwyczaj żółte kwiaty. Najbardziej wartościowym elementem tej rośliny, są nasiona, dzięki którym przygotowuje się dobroczynny olej z wiesiołka.
Właściwości oleju z wiesiołka
Olej z wiesiołka zawiera dwa bardzo ważne nienasycone kwasy tłuszczowe:
kwasu linolowego i kwasu gamma-linolenowego (GLA). Ponadto zawiera kwas oleinowy, palmitynowy, stearynowy. Olej z wiesiołka zawiera białko, które jest bagate w aminokwasy siarkowe i tryptofan. Ponadto zawiera enzymy, witaminę E oraz składniki mineralne (cynk, selen,wapń, magnez). Substancje te, są niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka.
Zastosowanie oleju z wiesiołka
Regularne stosowanie oleju z wiesiołka, pomaga obniżyć poziom "złego cholesterolu" we krwi. Opracie mogą w nim również znaleźć osoby, które mają problemy z układem krązenia. Olej z wiesiołka zapobiega chorobom serca poprzez obniżanie ciśnienia krwi. Zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru mózgu, miażdżycy oraz choroby wieńcowej.
Osoby, które dbają o swoją sylwetkę i chcą schudnąć, również znajdą w nim sojusznika. Olej z wiesiołka pomaga usunąć toksyny z organizmu. Zapobiega magazynowaniu się tłuszczów, ułatwia ich spalanie i przetwarza je na ciepło. Dodatkowo przyspiesza metabolizm i wspomaga procesy trawienne.
Kwasy tłuszczowe, które znajdują się w oleju z wiesiołka, korzystnie wpływają na odporność organizmu. Szczególnie polecany w porze wiosenno-zimowej, gdy poddatność organizmu na infekcje wirusowe, przeziębienie czy grypę, jest zwiększona. Wiesiołek jest pomocny również przy astmie.
Kwasy tłuszczowe zawarte w wiesiołku, pozytywnie działają na mózg. Poprawiają pamięć i koncentrację. Dlatego powinny po niego sięgać osoby pracujące umysłowo lub studenci przygotowujący się do egzaminów. Ponadto olej z wiesiołka, korzystnie wpływa na samopoczucie. Chroni przed stanami lękowymi. Pozytywnie działa na emocje. Polecany jest dla osób żyjącym w napięciu nerwowym i ciągłym stresie. Działa uspokajająco.
Roślina ta znalazła również zastosowanie, przy chorbach reumatycznych. Pomocna podczas złamań i uszkodzeń więzadeł. Łagodzi bóle stawów, regeneruje tkankę chrzęstną i łączną właściwą. Zapobiega stanom zapalnym stawów.
Po olej z wiesiołka powinny sięgać, przede wszystkim kobiety, ponieważ łagodzi bóle menstruacyjne oraz wpływa pozytywnie na równowagę hormonalną. Warto go również stosowć w okrese menopauzy, gdyż łagodzi jej objawy i skutecznie zapobiega uderzeniom gorąca.
Olej z wiesiołeka korzystnie wpływa na płodność. Zwiękasza ilość oraz jakość śluzu szyjkowego, dzięki czemu, zwiększa się szansa na zapłodnienie. Dlatego kobiety starające się o dziecko, zapewne znajdą w nim sojusznika.
Poza wymienionymi korzyściami, olej z wiesiołka pomaga również w leczeniu cukrzycy oraz zwalcza rozwój komórek nowotworowych, dzięki czemu, zapobiega powstawaniu chorób nowotworowych.
Olej z wiesiołka w kosmetyce
Dzięki bogactwu nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy E, olej z wiesiołka korzystnie wpływa na stan skóry. Utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia. Zapobiega przesuszaniu się skóry. Sprawia, że skóra staje się jędrna, gładka i elastyczna. Pomaga również w leczeniu doleglowości skórnych, takich jak: trądzik, łuszczyca czy wypryski. Zmniejsza ilość produkowanego sebum, dzięki czemu skóra wytwarza mniej łoju.
Olej z wiesiołka dba również o kondycję włosów. Składniki aktywne zawarte w oleju, działają odżywczo na skórę głowy i włosy. Wzmacniają mieszki włosowe i przyspieszają ich porost. Dlatego polecany jest szczególnie osobom borykającym się z problemem wypadania włosów. Wiesiołek korzystnie działa również na stan paznokci. Wzmacnia płytkę paznokci i zapobiega ich łamaniu się.
Jak używać?
Wiesiołek najczęściej stosowany jest w formie oleju. Zalecane jest stosowanie od 1-2 łyzeczek dziennie. Można go dodawać do sałatek, różnych potraw, jogurtu lub jeśli ktoś woli, to spożywać bezpośrednio sam olej. Można go również łączyć z różnymi maseczekami do włosów lub smarować nim skórę. Ważne jest, aby oleju nie podgrzewać, ponieważ podczas wysokiej temperatury, straci swoje wartości.
Przy zakupie najlepiej jest wybierać olej nierafinowany i zimnotłoczony, gdyż taki posiada najwięcej wartości odżywczych.
Olej z wiesiołka można kupić w sklepach zielarskich, aptekach lub sklepach online.
ZOBACZ TAKŻE:
Przy zakupie najlepiej jest wybierać olej nierafinowany i zimnotłoczony, gdyż taki posiada najwięcej wartości odżywczych.
Olej z wiesiołka można kupić w sklepach zielarskich, aptekach lub sklepach online.
ZOBACZ TAKŻE:
A Wy stosujecie oleje w pielęgnacji? Używaliście kiedyś oleju z wiesiołka?
Nigdy nie stosowałam tego oleju
OdpowiedzUsuńCiekawy post
słyszałam o dobroczynnym działaniu tego oleju :) sama miałam kiedyś krem pod oczy z tym olejkiem :)
OdpowiedzUsuńpozdrawiam
Kilka lat temu kremy z olejem z wiesiołka należały do moich ulubionych. Proste, a jednak skuteczne.
OdpowiedzUsuńMoja mama interesuje się takimi rzeczami, więc o zastosowaniach oleju z wiesiołka wiem już od jakiegoś czasu, ale wciąż nie przestają mnie zaskakiwać :D
OdpowiedzUsuńMoja mama interesuje się takimi rzeczami, więc o zastosowaniach oleju z wiesiołka wiem już od jakiegoś czasu, ale wciąż nie przestają mnie zadziwiać.. :D
OdpowiedzUsuńNie wiedziałam o tylu dobroczynnych właściwościach oleju :)
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy post, zachęciłaś mnie do przetestowania tego cudeńka.
Kiedyś zażywałam olej z wiesiołka w kapsułkach i myślę że powinnam wrócić do niego bo mam ostatnio przesuszoną skórę
OdpowiedzUsuńFascynuje mnie lecznicza moc roślin i ziół, sama czasem lubię przywalić sobie kozłkiem albo inną pokrzywą :). Zaciekawiło mnie zastosowanie tego oleju na niedoskonałości skóry, chętnie go wypróbuję.
OdpowiedzUsuńHow great it is to realize that so many vitamins will surround us! I am familiar with Primula vulgaris - a very beautiful flower. I never used this oil, I think I look at it! Thank you!
OdpowiedzUsuńI am very happy, that you like the entry. I also like this plant very much :)
OdpowiedzUsuńNie słyszałem nigdy o tym olejku, a tu proszę. Takie dobre właściwości
OdpowiedzUsuńCieszę się, że ten olejek Cię zainteresował 😊
OdpowiedzUsuńWarto wypróbować :)
OdpowiedzUsuńW trosce o skórę, napewno warto go używać :)
OdpowiedzUsuńNie wiedziałam ,że zwalcza także komórki rakotwórcze ;o
OdpowiedzUsuńsuper post
Mialam kiedyś olej z wiesiołka, ale szczerze mówiąc nie miałam pojęcia, że ma aż tyle dobrych własciwości! No i kwiaty wiesiołka też pięknie wyglądaja :)
OdpowiedzUsuńKwiaty wiesiołka są piękne i przede wszystkim zdrowotne:)
OdpowiedzUsuńWarto wiedzieć jakie ma właściwości
OdpowiedzUsuńSłyszałam chyba o nim ale jeszcze nie próbowałam :) Muszę go koniecznie wypróbować na skórę i włosy! ^^
OdpowiedzUsuńWypróbuj koniecznie :)
OdpowiedzUsuńNigdy o nim nie słyszałam, ale wydaje się fajny :)
OdpowiedzUsuńdobry wpis :)
u mnie olej z wiesiołka podobnie jak z ogórecznika nie działa, ani zewnętrznie,ani wewnętrznie ;/
OdpowiedzUsuńSłyszałam o nim już wiele, wiele dobrego :)
OdpowiedzUsuńNigdy nie używałam oleju z wisiołka i nie znałam jego właściwości:)
OdpowiedzUsuńOlej z wiesiołka najlepszy! Używam na włosy, przeciw co mam zdrowsze i bardziej lśniące.
OdpowiedzUsuńI kolejny olejek, chociaż ten do pielęgnacji wydaje mnie się bardziej przydatniejszy.
OdpowiedzUsuńSłyszałam od lekarza, że ten olej zbija zły cholesterol.
OdpowiedzUsuńTo super, że się sprawdza u Ciebie
OdpowiedzUsuńMoja babcia uwielba takie dary natury i nie raz dowiaduje się u niej róznych naturalnych porduktach, o tym także słyszałam.
OdpowiedzUsuńChyba czas zainteresować się tą tematyką... ;) bo nie miałam o tym wszystkim zielonego pojecia!
OdpowiedzUsuńNie stosowałam i myślę, że fajnie, że o nim piszesz, bo nie jest zbyt popularny, a widzę, że warto w niego zainwestować :)
OdpowiedzUsuńTak, zdecydowanie jest godny uwagi:)
OdpowiedzUsuńja zażywałam go w tabletkach natomiast w płynie stosuje do olejowania włosów
OdpowiedzUsuńNie wiedziałam że ma tyle funkcji!
OdpowiedzUsuńŚwietny post, nie wiedziałam, że ma takie zastosowania ;)
OdpowiedzUsuń